Akıllı Cihazların Çocuk Sağlığına Etkileri

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Dünya genelinde yapılan araştırmalar ile teknolojik aletlerin gelişmesi çocukların gelişiminde olumsuz etkilere sebep olduğunu anlatmaktadır. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da anne babaların yerini alması durumunda çocuklarda olumsuz olarak etkilere sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Otizmden gelişim geriliğine, zihin gelişiminin olumsuz etkilenmesinden asosyalliğe kadar birçok noktadan çocukları etkilemektedir. Anne babaların bu konuda çok bilinçli davranması ve ebeveyn konumuna teknolojiyi getirmemeleri tavsiye edilmektedir.

Silik Otizm Tanısı Artmaya Başladı

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak tanınan silik otizm çocukların gelecek yıllarını da etkilemektedir. Asosyal bir tavır sergilenmesine yol açan bu rahatsızlık içinde gelişim olarak da gerilemeler görülmektedir. Konuşmada gecikme, insanlar ile iletişim kuramama, asosyal yapılanma, arkadaş edinememe, davranışsal olarak problemler gözlemlenebilmektedir. Tedavisinde ise teknolojik hayattan tamamen uzaklaşma ilk aşamadır. Sonrasında ise iletişim halinde olunması sağlanmalıdır. Burada anne babaya çok görev düşmektedir. Anne baba da teknolojik hayattan uzaklaşması gerekmektedir. Silik otizm geçmesi mümkün bir geçici rahatsızlık olarak tanımlanır; ancak, önüne geçilmezse kalıcı bir otizme sebep olabilmektedir.

Kamburluğa Sebep Oluyor

Teknolojik aletlerin başında geçirilen saatleri göz önüne getirdiğimiz zaman çocukların kas ve kemik gelişimlerindeki oturmamış düzeni de eklersek kamburluğun çok yakın bir zamanda çocukları bulması beklenmektedir. Her zaman olduğundan daha geniş bir kapsamda incelemeler yapıldığında çocuklarda kemik eğriliğinin kalıcı bile olması mümkün görülmektedir.

Asosyal Kişilik Oluşuyor

Arkadaş ortamından tamamen uzaklaşmasına sebep olması ve aile içinde de iletişimi koparması sebebi ile artık çocukların ve gençlerin büyük çoğunluğunun asosyal kimliğe büründüğünü üzülerek ifade edebiliyoruz. Sadece çocukların alışkanlıkları sebebi ile değil, anne babaların yanlış tutumları ve çocuklarını çok erken yaşlardan itibaren sadece biraz rahat edebilmek amacı ile teknoloji başına geçirmeleri de bu kimlik oluşumunun en büyük parçasıdır.

12 Yaş Öncesi Teknoloji Yasak Olmalı

12 yaş zihinsel olarak ince ayrıntı düşünmeye başlayan ve soyut kavramları öğrenen bir dönemdir. Bu sebeple neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair beyni yönetme noktasında daha başarılı bir zamanda olduğu söylenebilir. Ancak günümüzde daha 2 yaşlarında çocukların elinde bile tablet, telefon görmek mümkün olabiliyorsa ülkenin geleceğinden korkmamızın bir gerekçesi de yoktur demeliyiz. Nasıl olsa bu geleceği biz hazırlıyor ve çocukları teknoloji ile erken tanıştırıyoruz. 12 yaş öncesinde televizyon ile bile tanışılmaması gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir