Alzheimer Hastalığını Tanıyalım

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Son yılların en çok konuşulan konularının başında gelen Alzheimer hastalığı, birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmeye başlamış ve yaşlılık zamanında böyle olup olmayacağını düşünmeye itelemiştir. Bu hastalık ile kişiler en yakın çevresinden bile uzaklaşabilmekte ve her anının yavaş yavaş silinmesi mümkün olmaktadır. Bu da yaşam kalitesini daha ölmeden düşürmeye yeterli bir sebep olarak bilinir. Genellikle psikiyatrik hastalıklar ile karıştırılmakta ve hastaların psikolojileri bozuldukça bu hastalığa yakalandıkları düşünülmektedir. Ancak bu çok da doğru bir sebep değildir.

Kendini Nasıl Gösterir?

Alzheimer hastalığı ilk başlarda unutkanlık ile kendini gösteren ve zamanla akılda bir şey tutamama ile kendini gösterir. Genel itibari ile geçmiş yıllardaki olaylar akla kolaylıkla gelebilse de anlık olan durumlar zaman zaman unutulmaktadır. “Az önce ne yedim, dün neredeydik, demin kim geldi” gibi ifadelere çok rastlanır. Tabi ki her unutkanlığın direk bu hastalık ile bağlantılı olmayacağını da hatırlatmakta fayda vardır. Bu hastalarda unutkanlık olsa da bir taraftan da becerilerde eksilmeler görülebilmektedir.

Kişilikte değişimler de en büyük belirtiler arasındadır. Bir anda sinirli olan kişi, beş dakika sonra çok uysal tavırlar sergileyebilir. Kendinin kim olduğunu unutabilir ve çevresindeki kişilerin kimliklerini ya unutur ya da karıştırır. Çevreyle de ilişkileri bu sebeplerden dolayı bozulmaya başlar diyebiliriz. En ileri seviyelerinde artık hasta kendine bakamamaya başlar. Tuvalet ihtiyacını bile yapmada eksiklikler olur.

Önlenebilen Bir Hastalık Mı?

Günümüzdeki tıp gelişmelerinin içinde bile henüz bu hastalık için bir tedavi bulunmamaktadır. Ve artık en son raddeye gelindiği zaman hastaların kurtulma olanağı çok düşük olmaktadır. Fakat ilerleyen yıllarda tedavi imkanlarının geliştirilebileceği yapılan çalışmalarda kendini göstermektedir. Hastalık kesin çizgiler ile önlenebilir diyemeyiz. Ancak yaşam standartlarını üst seviyelere çıkarmak ile ilk adım atılabilir. Metabolizma hızı, hareketli yaşam, kalabalık ve insan bulunan ortamlarda canlı bir hayat sürmek, zihinsel olarak sürekli aktif olmak Alzheimer hastalığının önüne set çekilmesine yardımcı olabilmektedir. Tedavi kesin çözüm sunmasa bile kullanılan ilaçlar ve düzene sokulan aktif bir yaşam belirtilerin iyileşmesine yardım edebilmektedir. Davranışlarda düzelmeler çok sık görülmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir