Avokado Maskesi Güneş Lekelerine Deva

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Yaz zamanı geldiğinde güneş ışınlarında oldukça zarar gören ciltler ile karşılaşmak mümkündür. Kırmızı ciltler, yanıklar, lekeler ile karşılaşan kişilerin doğal yollardan destek aradığı da bilinen bir gerçek. Bunun için de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesine kulak vermek çok da iyi gelecek gibi duruyor. Doğal yollardan sunduğu tavsiyeler ile her zaman daha yararlı fırsat sunulduğu da bilinmektedir. Güneş yanıklarına ve lekelerine de en doğal hali ile deva olabilecek bir tarifi var: Avokado maskesi.

Güneş Işınları Artık Eskisi Gibi Değil

Ozon tabakasında meydana gelen değişimler, hava kirliliğinin etki ettiği küresel ısınma gibi etkiler sebebi ile artık güneş ışınlarının eskisi kadar masum olmadığını ifade edebiliriz. Daha yakıcı, daha yıpratıcı ve daha zararlı olarak nitelendirilen güneş ışınları, cilde de her zaman olduğundan daha çok zarar verebiliyor. Güneş alerjisi faktörü de bu sebeple daha çok yayılmaya başladı diyebiliriz. Güneş alerjisinin de en büyük sebebi çinko eksikliği olarak bilinmektedir. Çinko eksikliği olduğunda da güneş yanıklarının ve lekelerinin kapanması daha zordur. Bu yüzden çinko bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Kalsiyum ve çinko bakımından en zengin olan besinlere baktığımız zaman da brokoli karşımıza çıkacaktır. Buna ek olarak 15 gün süre ile kullanılabilen avokado maskesi ya da brokoli maskesi önerilmektedir. Avokado kürü için yumuşamamış olan avokadonun içinden bir yemek kaşığı alın ve içine de keten tohumu yağı ekleyin. Bu şekilde hazırlanan maske cildi beslemekte ve lekelere de iyi gelmektedir. Brokoli maskesinde de 15 günlük bir kullanım süresi bulunmaktadır. Ve bunun fazlasına çıkmamak gerekir. Çünkü fazla tüketilmesi de vücuda bu sefer yarardan çok zarar verebilecektir. Bu kürü yapabilmek için 150-200 gramlık brokoliyi alın ve 1 ya da 1.5 bardak suda haşlayın. Bu yapılan haşlama suyunu içerseniz ardından da haşlamış olduğunuz brokoli tanelerini yerseniz cildinizin yenilendiğini de göreceksiniz. Brokoli tanelerini salata içinde alternatif olarak da kullanabilirsiniz. Birçok açıdan sağlıkla beslenmiş ve aynı zamanda cildinizi de korumuş olacaksınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir