Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Bitkisel İlaçlar Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Endişe, asabiyet, göz yorgunluğu, duruş bozuklukları, boyun ve omuz kaslarında tutulma gibi etkenler, stres kaynaklı baş ağrısına sebep olur. Migren ağrıları ise balta bulunan damarların genişlemesiyle oluşur. Soğuk algınlığı, grip, alerji, adet dönemi öncesi gerginlik ve hazımsızlık da baş ağrısına neden olabilir. İşte size farklı baş ağrısı sebepleri ve buna iyi gelen bitkileri alt kısımda kısa kısa anlatmaya çalışacağız.

1. Stres Kaynaklı Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayı

Zencefil, vücudun ağrıya sebep olan kimyasal maddeleri daha az salgılamasını sağlar. Yumuşak bir etkiye sahip olan papatya ve ıhlamur ise gerilen kasları ve sinirleri gevşetir. Peki bu malzemelerle çay nasıl yapılır?

250 ml (1 su bardağı) su
1 tatlı kaşığı kıyılmış zencefil kökü
1 tatlı kaşığı kuru papatya
1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği

Hazırlanışı:

Zencefili kapağı kapalı bir kapta beş (5) dakika kaynatıp ateşten alın. Papatya ve Ihlamuru ekleyerek 10 dakika demlenmeye bırakın. Çay süzüldükten sonra arzu edilirse balla tatlandırılarak sıcak sıcak içilmelidir.

2. Baş Ağrısına Aroma terapi Kompresi

Lavanta fiziksel ve zihinsel stresi yatıştırır, mercan köşkün gevşetici bir etkisi vardır. Lavanta ve mercanköşk esansiyel yağlarından beşer damlayı bir kap serin suyun içine damlatın. İki el bezini bu suya bastırıp çıkardıktan sonra hafifçe sıkın. Sır üstü uzanın, bezlerden birini alnınıza, diğerini ensenize koyun. 30 dakika bu şekilde dinlenin.

3. Lavanta Masajı

Stres kaynaklı baş ağrısını hafifletmek i.in bir kaç damla lavanta esansiyel yağıyla şakaklarınıza masaj yapın.

4. Kedi Otu Özü

Kedi otu stres ve migren baş ağrısını hafifletir. Yarım tatlı kaşığı kedi otu özünü bir bardak ılık suya karıştırıp ağrınız geçene kadar kadar yarım saatte bir içebilirsiniz ( kedi otu özünü günde 3 tatlı kaşığından fazla kullanmanız önerilmez.)

5. Baş Ağrısına Ayak Banyosu

Baş ağrınızı hafifletmek için ayaklarınızı, dayanabileceğiniz kadar sıcak suyla dolu bir leğene sokarak 15 dakika dinlendirin. Aynı anda buzlu suda bekletip hafifçe sıktığınız bezi, şakak, ense veya ağrının yoğunlukla hissedildiği bölgeye uygulayın. Sıcak su, damarları genişleterek ayaklara daha fazla kan akmasını sağlarken soğuk kompres baştaki damarları daraltarak bu bölgeye daha az kan akmasını sağlayacak, dolayısıyla ağrınızı hafifletecek.

6. Mukusa Savaş Açın

Bayır turpu yada acı kırmızı biber gibi keskin aromalı yiyecekler kan dolaşımını hızlandırır ve sinüslerin daha az mukus salgılamasını sağlar. Sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarına neden olan tıkanıklık böylece açılır.

7. Masajla Ağrıyı Hafifletin

Akupresür noktalarını uyaran hafif bir masaj, stres kaynaklı baş ağrılarını dindirebilir. Parmaklarınızı omuriliğin en tepesine, boyunla kafatasının birleştiği noktaya bastırın. Sonra parmaklarınızı, kafatasınızın sağına ve soluna doğru 5 cm kadar hareket ettirin. Sağ ve sol tarafta küçük bir çıkıntı hissedeceksiniz. Bu çıkıntılar basınca karşı daha duyarlıdır. Parmak içlerinizle sıkıca bastırırken bir yandan da dairesel hareketlerle masaj yapın. Ne kadar kuvvetli bir masaj olursa o kadar etkili olur. Derin nefes alıp verin ve her nefes verişte stresinizi boşalttığınızı hayal edin. Bir ila üç dakika sürdürebileceğiniz bu masajı dilediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

8. Migren için Zencefil

İlk migren belirtilerinde bir tatlı kaşığının üçte biri kadar toz zencefili, bir bardak suya karıştırarak için. Zencefil, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisiyle migren krizinizin önünü alacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir