Bebekler Zayıflar, Endişeye Gerek Yok

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Çocuk sahibi olan taze anneler bebeklerini her an takip etmek ve ufak bir aksilikte endişelenerek sorunları çözmek ister. Annelerin aklındaki endişelerden biri de bebeklerin ilk günlerde kilo kaybetmeleridir. Sağlıksız bir durum olduğunu, işlerin ters gittiğini zannetmelerine sebep olan bu kilo kayıpları halbuki ilk zamanlarda çok doğaldır. Özellikle de ilk 1 ay çok önemli değişimlerin yaşandığı da bilinen bir gerçek. O zaman başlıklar halinde bebeklerin ilk ay içinde neler yaşadıklarına değinelim ve annelerimizin akıllarındaki soru işaretlerini de bu şekilde gidermiş olalım.

İlk 48 Saat Ve İlk Hafta

Yenidoğanlara baktığımızda her bebeğin kilosunun farklılık gösterdiğini biliriz. Ancak genel olarak ortalama bir rakam vermek istediğimizde bir bebeğin 3 kilo 200 gram olarak doğduğunu söyleyebiliriz. Tabi bu rakam temsilidir ve her bebek farklı ağırlıkta doğar. Peki, kilolar bu düzeyde kalıp her geçen gün artar mı? Elbette ki hayır. Hatta ilk ay içinde yaşanan fiziksel değişimler sebebi ile bebeklerin kilolarında azalmalar olduğu da bilinir. Mesela ilk 48 saat içinde her bebeğin ilk dışkısını yapması beklenir. Birçok bebek ilk olarak mekonyum adını verdiğimiz koyu yeşil dışkıyı ilk 24 saat içinde yapar. Anne sütü aldıkça bu dışkının rengi de gün geçtikçe açılmakta ve olması gereken kıvama gelmektedir. İlk haftayı bu şekilde geçiren her bebekte kilo kaybının gözlenmesi de olağan bir durumdur.

İlk Ay

İkinci haftadan itibaren yavaş yavaş reflekslerini geliştiren her bebek anne memesini yakalamaya ve daha güçlü bir şekilde emmeyi başarabilir. Üçüncü haftaya gelindiği zamanlarda ise bebeklerin başlarını tutmak için gayret etmeye başladıklarını görürüz ve bu aşamalarda artık daha hareketli bir vücuda sahip olduklarını görürüz. Kol ve bacaklarında hızlı hareketler gözlemlenebilir. İlk ayın içinde sinirli ya da sakin sesleri birbirinden ayırt ederek kendi ruh halini de anne babasına gösterebilmektedir. İşte ilk haftadan sonra yaşanan bu gelişimlerde çocukların yavaş yavaş bir taraftan da kilo almaya başladığına şahit olabilmekteyiz. Yani ilk hafta kilo veren bebekler, ikinci haftadan itibaren kilo alacaktır. Endişe duyulacak bir durum yoktur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir