Bebeklerin Ve Çocukların Tüketebileceği Besinler

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Dünyaya ilk geldiğimiz andan itibaren beslenme ihtiyacımız vardır. Her zaman olduğundan daha dikkat etmemiz gereken hususlardan biri ise bebeklerin beslenme alışkanlıklarıdır. Bir bebeğin ilk 6 ay içinde anne sütünden başka bir ek gıdaya ihtiyacı olmadığını biliriz. Su içmek istediği zamanlarda verebileceğimiz tek ek besin bu olmalıdır. Ayrıca anne sütünde de yeteri kadar su olduğunu düşünürsek bebeklerin dışarıdan alacağı her ek gıdanın ilk 6 ayda kısıtlı olmasına özen göstermeliyiz. 6 aydan itibaren yavaş yavaş ek gıda takviyesi sunulabilir. Ayrıca zaruri sebeplerden dolayı anne sütü alamayan bebekler de besinlerin içeriği, miktarı ve katılık oranı çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki yanlış beslenme, küçük bir bebekte bağırsak hareketlerini güçlendireceğinden büyük sıkıntılara meydan verebilecektir.

Ek Gıda Sürecinde Neler Var?

Ek gıdaya geçtikten sonra bebeklerin tüketebileceği besinler de kısıtlıdır.

4-6 aylık: Unlu ve sütlü mama, yoğurt, kahvaltı. Kahvaltı içinde reçel ya da bal, süt ve bebe bisküvisi yeterlidir.

6 aydan sonra: Sebze çorbaları, yumurta sarısı.

7 aydan sonra: Etler, kurubaklagiller verilirken kabukları soyulmalı, püre haline getirilmeli, haşlanmalıdır.

8 aydan sonra: Tam yumurta, ezilerek tüketilmesi için köfte ve et, makarna, pilav, ekmek.

9 aydan sonra: Balık ve tavuk. Bu aydan itibaren yavaş yavaş kaşık verilebilir.

12 aydan sonra: Artık 1 yaşında olan bebeklerin aile ile sofraya oturması mümkündür. Bebek koltuğunda aile ile aynı ortamda bulunması hem beslenme alışkanlığını oturtacak hem de ruh sağlığı açısından aile ile bağlanma sürecini hızlandıracaktır.

Okul Çağında Beslenmeye Dikkat

Okul çocuklarındaki beslenmeye geldiğimiz zaman önemli bir dönüm noktasından bahsedilmesi gerekir. Artık evdeki belli saatlerde yenen yemeklerin düzeninde değişim yaşanacaktır. Bunun için okula giden çocuklarda öğle yemeği okula denk geliyorsa, çocukların yanına mutlaka beslenme konulmalıdır. Meyve, sandviç, süt, meyve suyu, peynir, domates, salatalık gibi hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Bu yaş gruplarında abur cubur yenmeye olan yatkınlığın önüne geçebilmek için ara öğünlerde çikolata, şeker gibi iştah kesici besinlerden uzak durulması anlatılmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir