Çocuklarda Su Metabolizması Bozukluğu

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Çocuk gelişim bozuklukları ile ilgili birçok hastalıktan bahsetmek mümkün. Fakat durum beslenme ile ilgili olduğu zaman anneleri en çok endişelendiren konuya değinmiş oluyoruz. Daha bebeklik zamanında iken beslenme bozukluklarının meydana gelmesi mümkün olabilmektedir. Günümüzde 100 bin kişiden sadece birinde görülen fakat şeker hastalığı ile sık sık karıştırılan bir hastalık, gelişim bozukluğu, su metabolizma bozukluğu olarak karşımıza gelebilmektedir.

Nedir Su Metabolizması Bozukluğu?

Bebeklik zamanlarında belirgin olarak belirti veren bu gelişimsel bozukluk, çok su içme ile kendini göstermektedir. Bebeklik zamanında çok fazla su içmek isteyen çocukların genellikle şeker hastası olduğundan şüphe duyulur ve tetkikler yapıldıktan sonra eğer çocukta şeker çıkmazsa aileler bu duruma genelde anlam veremez. Ancak bahsetmemiz gereken özel bir husus vardır. O da su metabolizması bozukluğudur. Bu bozuklukta çocuk suya resmen bağımlı gibi davranır. Annelerin çok dikkatli davranması gerekir. Eğer 1 yaşındaki bir bebek günde 1,5 litre gibi su içmeye başlamış ise tehlike çanları çalıyor diyebiliriz. Doktor kontrolü öngörülür.

Bu Hastalığın Nedeni Nedir?

Bu bozukluğun çok fazla sebebi vardır. İlk olarak sebebinin beyinden salgılanan ve böbreklerin su tutmasını sağlayan hormonun yeteri kadar salgılanamamasıdır. Bu hormonun salgılandığı beyindeki bölgede bir sorun oluştuğunda işte bu hastalık meydana gelmektedir. Hastalığın teşhis edilebilmesi için kan ve idrar tahlili yapılmalıdır. Bu hastalarda açlık kan şekeri yükselmektedir. Bunun için de şeker hastalığı ile karıştırılır. Ancak idrar tahlilleri ile desteklendiğinde gerçek ortaya çıkmaktadır. Hastalığın genetik olma ihtimali de çok yüksektir. Hatta en büyük etkenlerin başında da akraba evlilikleri gelmektedir.

Hastalık Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Daha ilk günlerde klinik incelemeler yapılırken ortaya çıkması muhtemeldir. Hatta bebek ağlamayı ancak su içerek ya da anne sütü alarak durduruyorsa burada şüphelenilmesi de gerekebilir. Bunun için daha ilk günlerde tetkikler her ihtimale karşı olarak yapılmaktadır. Aşırı su kaybı gerçekleşmektedir. Ve tedavisi yapılarak önüne geçilmezse havaleler, beyin içi kanamalar görülebilir. Bu hastalık gelecek yıllarda da hormonal bozukluk olması halinde ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilme esnasında ise hekim kontrolünde ilaç desteği verilmektedir. Hekimin önerileri sonuna kadar dinlenmelidir ve ondan habersiz değişim yapılmamalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir