Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Çocukların yeme alışkanlıkları yetişkinlerinkinden çok farklı olmaktadır. Anne babalar tarafından yapılan yanlış uygulamalarının da bu yeme bozukluklarında payı çok büyüktür. En doğru yöntemler ve yaklaşımlar uygulandığı zaman çocukların yemek noktasında çok büyük sıkıntısı olmayacaktır. Her şeyden önce çocukların da bir birey olduklarını ve yemek konusunda iç seslerinin dinlenmesine izin verilmelidir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Yemek bozuklukları da çocuklardaki diğer tüm davranış sorunlarında olduğu gibi anne baba tutumları ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Herhangi bir sağlık sorunu olmadıkça insan olarak yemek yemekten uzak kalmak istemek mümkün değildir. Doğru bilinen yanlışlara değinerek gerçekleri öğrenebiliriz.

  • Her çocuk için yemek yemek bir gerekliliktir; ama, bireysel olarak tat alma farklılıklarının olduğunu kabul edelim ve her yemekten tatmasını isteseniz bile porsiyonları çok çok küçük tutun. Ve ilk başlarda bir yemeği sevmediğini ifade ediyorsa alternatif bir yemek sunun. İlerleyen zamanlarda yemesi için tekrardan teklifte bulunun. Ama ölçüyü az tutun. Unutulmamalıdır ki önemli olan çok yemek değil, besleyici yemektir.

  • İyi örnek olun. Anne baba olarak yemek ayırt ederken çocukların her yemeği yeme zorunluluğu olduğunu vurgulayıp zorlamak adil bir davranış olmayacaktır. Her şeyden az da olsa siz de yiyin ki iyi örnek olasınız.
  • 5-6 yaşına kadar hiçbir çocuk yemek saati zorlaması ile karşı karşıya gelmemelidir. Biyolojik ritim olarak bilinen iç donanıma saygı duymalı ve çocuk ben acıktım dediğimde ona yemek vermelisiniz. İnatlaşmaya girerek yemek saatini beklemek zorundasın ifadesi bu yaşlarda çocukları yemekten soğutan bir unsur olacaktır.
  • Porsiyonları her zaman makul tutun. Çok faydalı diye bir çocuğun sizin yediğiniz kadar büyüklükte yemek yemesini beklemeniz mümkün değildir. Mide büyüklüğü ve alınması gereken besin maddeleri farklı iken aynı yemekten aynı porsiyonda yemek mümkün olmayacaktır.
  • Yemeklerden önce fast food ürünlerinden uzak kalın ve damak zevkini bu kadar üst konumda olan besinler ile her zaman desteklemeyin. Çünkü bir çocuk sık sık pizza, hamburger gibi baharat oranı yüksek yiyecekleri yedikçe evdeki ıspanağı elbette ki beğenmeyecek ve yavan bulacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir