Çocukların Balık Tüketimine Dikkat Edin

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Çocuklarda beslenme alışkanlıkları yetişkinlerde olduğundan çok daha önemlidir. Omega açısından zengin beslenme beyin gelişimi için de son derece önemlidir. Omega 3 bakımından en zengin olan en önemli besinlerin başında balık gelmektedir. Balık yemenin de bir sezonu olduğu gerçek. Ancak konu çocuklar olduğu zaman balıklarda da tüketilmeyecek çeşitlerin olduğunu hatırlamak gerekir. Çocuklarda balıktan alınan besin değerleri ile yetişkinlerde alınan besin miktarları farklı olmaktadır. Bunun için de çocuklara balık yedirirken çeşidine bile bakmak gerekir.

Bu Balıkları Yedirmekten Uzak Kalın

İçinde bulunan civa oranının yüksek olması sebebi ile kiremit, köpek, kılıç, uskumrunun çocuklara yedirilmesi çok tavsiye edilmez. Çünkü içindeki yüksek civa miktarı çocukların besinleri parçalamasında enzim eksikliği sebebi ile zorluklara sebep olabilir. Bunun yanı sıra kırlangıç, tekir, lüfer, barbunya, kalkan, kefal, mezgit, dil, levrek ve lagos da hangi denizlerden geldiği çok iyi bilinmediği için çocukların sindirim sisteminin zayıflığında olumsuz etkilere sebep olabilir. En çok yedirilmesi gereken balık çeşitlerine baktığımız zaman en iyi seçenek hamsi olarak görülüyor. Ayrıca çocukların sindirim ve bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla zayıf olduğu için bu balıkların tavsiye edilmediğini de hatırlatmak gerekir.

Hangi Yaşa Ne Kadar Balık Yenmeli?

Bir çocuk için haftada en fazla 170 gramlık konserve balık yeterlidir. Bunun haricinde de haftada en fazla 3 kez balık yenmesi tavsiye edilir. Balık yeme ve yaş oranı ise şu şekilde sıralanabilir:

1 ya da 2 yaş: 30 gram

3-6 yaş arası: 45 gram

6 yaş ve üzerindeki çocuklar için de 60 gram balık yenebilir. Bu değerler günlük oranlardır ve haftalık olarak da 3 günü geçmemesi önerilir.

Çocukların bünyesine zarar verebilecek balık çeşitlerini yukarıda saymıştık. Şimdi de çocuklara yedirmeyi tercih edeceğiniz balıklara örnekler verelim. Alabalık, hamsi, somon, beyaz balık, tirsi balığı, istavrit ve ringa balığı karşımıza zararları en az olan balıklar olarak karşımıza çıkacaktır.

Peki Bir Balık Çiftlik Balığı Mıdır, Yoksa Doğal Balık Mı?

Balıkların nerelerde yetiştiği ve tutulduğu da önemlidir. Doğal ortamlarda yetişen balıkların her zaman daha iyi olduğunu hatırlatalım. Çiftlik balıklarının neredeyse her biri aynı boyutta olmaktadır. Gramaj olarak da genelde aynı orandadırlar. Doğal ortamda olan balıklarda ise genelde avlandıktan sonra ağızlarının açık ve vücutlarının da eğik olduğu bilinir. Çocuklara balık yedirirken bu ayrıma da dikkat etmek gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir