Çörek Otunun Sadece Ölüme Etkisi Yok

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Binlerce yıldır tüm dünya genelinde kullanılan ve faydalarının saymakla bitmeyeceği söylenen çörek otunun Latincesi Nigella Sative olarak bilinir. Sadece ülkemiz sınırlarında değil, tüm dünyanın beğenisini kazanmış bir besin maddesi olarak bilinir. Yalnızca ölüme faydası yoktur şeklindeki bir ifade ile de ne kadar etkili ve faydalı olduğunu anlayabiliriz.

Çörek Otunun Faydaları

Sağlığa olan etkilerinden bahsetmek istediğimiz zaman herkesin derdine kenarından da olsa şifa olabilecek bir etkisinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Eşsiz, önemli, hayati ifadeleri kullanılarak tüm kaynaklarda tanıtılmaktadır.

  • Astım: Astım hastalığı genel itibari ile kesin tedavisi olduğu bilinen bir hastalık değildir. Ancak 2010 yılından bu yana devam ettirilen özel bir çalışma alanı ile çörek otunun astıma ve sebeplerine birebir etki ettiğini ortaya çıkarmıştır. Çörek otunun yağı kullanıldığı zaman antienflamatuar etki ortaya çıkmakta ve solunuma yardım etmektedir.
  • Yüksek tansiyon: Özellikle de yaşlı kesimde karşımıza çıkan sorunlardan biri tansiyon hastalığıdır. Çörek otu kullanımında yüksek tansiyon için özel bir fonksiyonun oluştuğu deneyler sonucunda belirlenmiştir. 0.6 mg çörek otu bile tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır ve bunun yanı sıra idrar söktürmede de olumlu etkisi vardır.

  • Boğaz ağrısı: Kış aylarına geldiğimiz şu zamanlarda özellikle de çocuklarda meydana gelecek olan boğaz ağrılarının nasıl çözüme ulaştırılacağı merak edilen konuların başında gelmektedir. Çörek otu burada da çare olarak karşımıza çıkmakta ve boğaz iltihapları ile bademcik iltihaplarında iyileştirici etkisi olduğunu bizlere göstermektedir.
  • Radyasyon etkisi: İnsan vücuduna fazlası ile zarar verdiği bilinen radyasyonun zararlı etkilerinden biraz olsun kurtulabilmek için yine çörek otu mucizesinden yardım alabilirsiniz.
  • Sedef ve Parkinson hastalığı: Her ikisi de oldukça tehlikeli ve insan yaşamını kısıtlayan hastalıklar. Çörek otu epidermal kalınlığı arttırma özelliğine sahip olduğu için patlamaları yatıştırıp sedef hastalığına derman olabilmektedir. Buna ek olarak parkinsona bağlı olan toksisite bağlarını da korumaktadır. Böylelikle pankreas hastalığının da önünde durabilmektedir.
  • Şeker hastalığı: Kesin bir tedavi etkisi yoktur. Ancak yüksek şeker oranını düşürmeye katkısı olduğu bilinen bir gerçek. Çörek otu yağı tüketildiğinde direkt olarak kana aktive edilmekte ve kandaki şekerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bu ve buna benzer birçok hastalığın azaltılmasında çörek otu tavsiye edilebilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir