Diyet Taktikleri Zayıflatan 6 Öneri

Diyet Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Mucize 6 ile kilolara veda edin. Bazen elinizden gelenin en iyisini yapsanız da tartınızın ibresi sizin istediğiniz yönde oynamaz! öyleyse kilonuzun önündeki engellerin neler olduğuna bakın ve onların inadını kırın. 

Diyetisyene giden bir arkadaşınız çok bildik olan o cümleyi, yani ‘Diyet kişiye özeldir’i dile getirdiğinde eğer hiç yapmadıysanız durup düşünmenizi öneriyoruz. Kişiye özel diyet aslında metabolik durumunuza, sevdiğiniz yiyeceklere ve vücudunuzun verdiği tepkiye göre hazırlanan bir diyet listesi. Arkadaşınız çok hızlı zayıflarken siz zorlanıyorsanız sebebi bu üç konudaki farklılıklar olabilir. Öyleyse yapılması gereken ilk şey neden kilo aldığınızı bulmak…  Bu anahtar cevap size fit olacağınız bir dünyanın kapılarını açabilir.

1- İnsülin Direnci
Ailenizde diyabet veya insülin yüksekliği geçmişi varsa, sizde de olabilir. İnsülin direnci çıkan kişiler; çok yemek yemediğinde de kolay kilo alabiliyor. İnsülin yükseldikçe, tokluk hissi ortadan kalkıyor ve karbonhidrat tüketme eğilimi artıyor; Çözüm için diyetisyen, endokrinolog ve egzersiz uzmanı ile görüşün.

2- Tecrübeli Vücut
Bu sizin ilk diyetiniz değilse, işiniz biraz daha zor: Çünkü sizin vücudunuzun artık kalori kısıtlamasını, aç kalmayı, maksimum ne kadar yiyebileceğinizi, ne kadar depolaya bileceğinizi öğrenmiştir: Diyetinizde bu nedenle cevap alamıyorsanız üzülmeyin. Yüksek kalorili diyetlerde daha fazla spor içeren programları tercih edin.

3- Duygusal Açlık
Yemek yemek, var olduğumuzdan beri yaptığımız bir davranış ve psikolojik yanı eski, köklü ve ağırlıklı. Ağladığında şeker ile susturulan bebek, büyüdüğünde iş yerinde bir sorun yaşadığında şekerli bir tat ile sakinleşmeye devam ediyor. Böyle durumdaysanız, diyet yaparken mutlaka psikolog desteği de almalısınız.

4- Mahalle Baskısı
Arkadaşınıza yemeğe gittiniz. Yemeği yediniz, ancak tatlı ısrarı geliyor: üstelik size ‘Ne olursun ye, Senin için yaptım! boş ver diyeti!’ gibi sözlerle farkına varmadan baskı yapıyor. Böyle bir risk varsa, gitmeden önce mönüyü öğrenip gün içinde yediklerinizi eksiltebilirsiniz. ya da sadece bir veya iki çatal alıp tadına bakabilir, son çare olarak da sakince ‘hayır’ diyerek konuyu değiştirebilirsiniz.

5- Hareketli Yaşam
Bazıları çok sosyal olduğu için diyet yapmayacağını düşünür. Oysa diyet yapmak, nerede ne yiyeceğini bilmektir. O gün kahvaltıdan itibaren yediklerinizi dengelersiniz, gittiğiniz yerde yemekten sonra ne içmeniz gerektiğini önceden bilseniz, dengenizi koruyabilirsiniz. Tavsiyemiz, sosyal faaliyetlerin üst üste gelmemesine dikkat etmeniz.

6- Patron: Hormonlar
Diyet ve spor tamam, kaçamak ise neredeyse yok. Ama yine de zayıflayamıyor; hatta kilo almaya devam ediyorsanız, bu durumda tiroit probleminiz olabilir. Sadece tiroit değil, cinsiyet hormonları (regl düzensizliği), insülin hormonu, stres hormonu kortizol de vücut ağırlığını etkiler. Bu durumda patron hormonlarınızdır. Doktorkontrolünde hormonlarınızı olması gereken seviyeye indirip yolunuza devam etmenizi öneriyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş