Diyet Ve Çocuk

Zayıflama Yöntemleri Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Obezite sorunu günümüzde o kadar çok yayılmış durumda ki artık çocuklarda bile obeziteye dair önlemler alınmaya başlamıştır. Daha bebeklik zamanlarından beri “zayıf mı kaldı” endişesi ile sürekli olarak beslenen ve hazır yiyeceklere yönlendirilen çocuklarda çocuk obezitesi ortaya çıkabilmektedir. Hem de çocukların gelişimlerini aksattığı için çocuklardaki obezite sorunu çok daha tehlikeli olabilmektedir. Psikolojik olarak da kaygılı ve güvensiz bir çocukluk yaşanmasına sebep olabilir. Peki çocuklarda biraz fazla kilo olduğunu fark ettiğiniz anda nasıl bir yol izlemelisiniz?

Uzmana Danışmadan Diye Yapmayın

Bir beslenme ve diyetetik uzmanından destek almadan ve onun tavsiyelerine danışmadan hiçbir şekilde çocuklara diyet uygulanmamalıdır. Gelişim döneminde oldukları için her besinden almaları ve protein yönünden iyi beslenmeleri gerekir. Düzenli ve sağlıklı besleyip, sağlıksız ve hazır yiyeceklerden olabildiğince uzak tutmak en iyi yöntem olacaktır.

Yiyeceklere Ve İçecekleri Takip Edin

Çocukların çok severek tükettiği gazlı içecekler ve işlenmiş maddeler obeziteyi tetikleyen unsurların başında gelmektedir. Bu sebeple çocukları yedikleri ve içtikleri takip edilmeli işlenmiş maddeleri çok fazla tüketmemeleri konusunda rehber olunmalıdır.

Bol bol su içmeleri için teşvik edilmeleri gerekir. Su, hem enerjilerini yüksek tutacak hem de diğer içeceklere yönelmelerine engel olacak en temel ihtiyaçtır.

Daha Çok Sebze Ve Meyve

Sağlıklı beslenmenin temelinde bol miktarda protein ve vitamin almak yatmaktadır. Et ve benzeri besinleri tüketirken bir yandan da meyve ve sebzeler ile vitamin desteği almaları sağlanmalıdır. Bakliyatlarda da ette olduğu kadar yüksek miktarda protein olduğunu düşündüğümüz zaman öğünlerde çocuklara bakliyat da yedirilmesi yararlı olacaktır.

Yemek Porsiyonlarına Dikkat

Bir çocuk için bile önemli olan besinlerin oranı değil, içinde bulunan maddelerin faydasıdır. Çocuklara koyulan yemeklerde porsiyonlara dikkat edilmeli ve istemediği noktada zorla yemek yedirilmemelidir. Ne kadar fazla yerse o kadar büyümeyecektir. Ne kadar çok besleyici çeşit yerse ancak o zaman daha sağlıklı gelişim sürdürecektir. Bunlara ek olarak çocukların ara öğünlerde ayaküstü atıştırmalarına da dikkat etmek önemli bir ayrıntıdır. Ara öğünde acıktığını ifade ediyorsa çikolata yerine bir adet meyve verilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir