Diyetlerde Yapılan En Büyük Hata: Aç Kalmak

Zayıflama Yöntemleri Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Diyet, hayatımızın neredeyse bir felsefesi haline gelmiştir. Bu kadar önemli bir ihtiyaç iken ortaya çıkan yanlış uygulamalar da kaçınılmaz olmaktadır. Diyet dediğimizde yapılan en büyük hataların başında vücudu aç bırakmak gelmektedir. Aç kalındığında daha az kalori alındığını zannederek aslında daha çok kilo aldığımızın farkında bile olmuyoruz. Önemli olan püf nokta ise mideyi aç bırakmamak ve besinlerdeki yağları depolamasını sağlamamaktır. Bir insan öğünlerin arasını ne kadar uzatırsa beyin, yağların depolanması için o kadar aktif çalışacaktır. Yani az öğün ile aslında yediğimiz besinlerin direk göbek, kalça, basen olarak bize geri dönmesine sebep oluyoruz.

Az ama sık yeme alışkanlığı edinilmelidir

Gün içinde yenmesi gereken öğün sayısı 5 olarak belirlenmelidir. 3 ana 2 ara öğün şeklinde ayarlanan diyet listesinde porsiyonların küçük tutulması temel noktalardan biridir. Bu yöntem sayesinde vücudu aç bırakmıyor ve alınan besinlerin yağ olarak değil de bileşenlerine ayrılarak yakılmasına destek olabiliyoruz.

Aç kalarak az yemek değil, dengeli olarak beslenmek kilo vermenin özünde yatan sırdır. Aç kalmadan sağlıklı kilo verirken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Sabah erken saatlerde kalkın ve ilk yapacağınız işlerden biri 1 bardak ılık ve 1 bardak da soğuk su içmek olsun. Ilık su bağırsak hareketlerini hızlandırırken, soğuk su midenin toparlanmasına ve vücudunuzun uyandığını daha hızlı anlamasına yardımcı olacaktır.
  • Kahvaltı öğününü geç saatlere bırakmayın. Tabağın içinde her şeyden az ölçülerde olsun ve mutlaka 1 adet yumurtayı eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Hareketli bir gün geçirmeye özen gösterin. Oturmak ve hareketsiz bir yaşam geçirmek kilo almayı tetikleyen unsurlardandır. İmkanları oluşturarak günde en az yarım saat yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Otobüsten 1 durak erken inebilir, parkta biraz hava almaya çıkabilirsiniz.
  • Ev içinde küçük jimnastik hareketler yapabilirsiniz.
  • Ara öğünleri ana öğünlerden yaklaşık olarak 2 – 3 saat sonra tüketmeli ve bu öğünlerde meyvelere öncelik tanımalısınız. Her zaman denildiği gibi 1 elma 1 ecza dolabı gibidir ve en büyük kurtarıcınız olabilir.
  • Karbonhidratlı ve yağlı besinleri öğünlerinizden azaltın ama protein ve vitamin destekli besinlerin miktarlarını yüksek oranda tutmaya gayret edin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir