Düşük Karbonhidrat Diyeti İle Zayıflayın

Zayıflama Yöntemleri Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Günümüzde en büyük sorunlardan biri nedir diye sorulsa belki de karşımıza gelecek yanıtların başında kilo sorunları olacaktır. Fazla kilolar çocuğundan yaşlısına, erkeğinden kadınına, herkesin başına gelebilecek ya da gelme korkusu ile yaşanan bir durum haline geldi. Durum böyle olunca en çok ihtiyaç duyulan desteklerden biri de diyettir. Neredeyse her yerde diyet ile ilgili ipuçları bulmak mümkündür.

Diyet listeleri, farklı maddeler, uzman yorumları ile kilo vermek olanaklıdır. Kendi imkanlarınız ile kilo vermenin en basit yöntemlerinden biri de karbonhidrat diyetini denemek olabilir. Yüzyıllardan beri fazla kilolar ile ilgili söylenen gerçeklerden biri karbonhidrat oranının azaltılmasıdır. Karbonhidrat demek fazla kalori demektir. O zaman kalori miktarını azaltmadan kilo vermenin de çok mümkün olacağını söyleyemeyiz.

Yabancı kaynaklarda belirtildiği üzere “low carbonhydrate” terimi kurtarıcı olarak nitelendirilebilir. Dünya çapında görülen etkilerine baktığımızda günde 300 kaloriye kadar daha az enerji alındığı belirlenmektedir. Bu diyeti uygularken besin tablosu oluşturarak ilerliyorsunuz ve besin tablonuzda karbonhidratlı besinlere daha az yer vermeniz gerekiyor.

Daha az karbonhidratlı bir diyet programı ile kazanılacaklar

  • Daha dinç ve enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz.
  • Yediğiniz yiyeceklerin lezzetini daha çok almaya başlayabilir ve gün içinde kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz.
  • Proteine ağırlık verdiğiniz için sağlık taramalarındaki değerlerinizin olumlu yönde ilerlediğini görebileceksiniz.
  • Proteinden sonra listenizde en çok yer alacak olan meyve ve sebzeler sayesinde kan şekeri düzeyinizi de sağlıklı besinler ile dengede tutabileceksiniz.

Karbonhidratlı besinlerden kastımız nedir?

Karbonhidrat içinde bulunan yüksek dozdaki yağ desteği ile vücuda kısmi olarak enerji veren bileşiklerin adıdır. Makarna, soslu yiyecekler, pilav, kızartmalar, işlenmiş şekerli yiyecekler, asitli içecekler, çikolatalar, tatlılar, ekmek gibi besinlerin içinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunmaktadır. Bu besinlerden ne kadar az tüketirsek o kadar az kalori alacağımızı da unutmamak gerekir. Tabi ki tümünden bir anda kurtulmak ya da bunları hiç tüketmemek de uygun değildir. Vücudumuzun ihtiyacı olan miktarı gün içinde almamız gerekmektedir. Ama her şeyden az ve öz tüketmek en makul olanıdır. Bir gün için bir insanın alması gereken karbonhidrat miktarı sadece 100 ya da 120 gramdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir