Enginarın Vücut İçin Faydaları

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Enginar birçok kişi tarafından kullanılan ve tavsiye edilen besinler arasında gelmemektedir. Ancak uzmanlar tarafından verilen bilgilere bakıldığında enginar vücut için birçok noktadan incelendiğinde fayda sağlamaktadır. En başta kalbin en büyük dostlarındandır. Tam bir şifa kaynağı olan bu besin ile birçok yemek çeşidi yapılabilmektedir. Güçlü bir lig kaynağı olduğu için diyet listelerinde de çokça yer almaktadır.

Antioksidan Deposu

İçinde bulunan phytonutrientler antioksidan kaynağı olarak sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak gösterilebilmektedir. Antioksidan özelliği ile yiyecekler arasında en çok bilinen üzüm, kızılcık, brokoli, bitter çikolata, kivi ile yarar sağlaması ve antioksidan içermesi ile yarışacak nitelikte yararlı bir besindir. Ve bu antioksidan olması sayesinde diyet yapanların en çok kullandığı yiyeceklerden biri haline de gelebilmiştir.

Lif Kaynağı

Enginar, antioksidan olmasının yanı sıra içindeki maddeler ile çok güçlü bir lif kaynağı olarak da bilinir. Sindirim sisteminin sağlıklı işlemesi için en çok ihtiyacımız olan maddelerin başında lif gelmektedir. Bunun yanı sıra kalın bağırsak kanserinden korunabilmek için de lif çok önemlidir. İşte bir enginar bile bu kadar etkili bir besindir. Üstelik kalori olarak incelediğimiz zaman da orta boyda bir enginarı ele alırsak haşladığımızda sadece 64 kalorilik bir değer ile karşılaşmaktayız.

Kolesterol Düşürücüdür

Kanserle mücadele etmesinden yukarıda bahsetmiştik. Enginar için en çok kullanılan tanımlardan biri de kalp dostu olduğudur. Kalbin düzenli ve sağlıklı çalışması için kötü kolesterolün değerlerinde fark edilebilir düşüş yaptığı da bir gerçektir.

Beynin Dostudur

İçinde bulunan bol miktardaki K vitamin desteği sayesinde demanstan ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmak için bol bol enginar yenmesi tavsiye edilmektedir. Beyin sinirlerinde meydana gelen hasarları düzeltebilmek için çok iyi bir işçi görevini üstlenir.

Karaciğer Dostu

Hem yaprakları hem de kökleri ile karaciğerin sağlığını korumak için de önlemler almaya başlamaktadır. Enginar antioksidan olması ile de cynarin ve siliminin barındırmaktadır. Bu maddeler de direkt olarak karaciğere etki edeceğinden dolayı koruma görevini üstlendiğini ifade edebiliriz. Sağlıklı ve uzun bir ömür için en güçlü sırların başında enginar geliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir