Gebelikte Doğru Beslenmeye Dikkat Edin

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Anne adayları için akıllarda bulunan en büyük soru işaretlerinden biri beslenme alışkanlıkları ve bu konudaki doğru yanlışlardır. Buna keza anne adaylarında karşımıza çıkan en önemli sorunlardan biri gereğinden fazla yemek yeme isteğidir. Ayrıca yeterli ve dengeli beslenmenin yanında besinlerden alınan değerler de çok önemlidir. Bunun için ne kadar yediğinizden çok ne yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Doğum sonrasında alınan kiloların geriye verilmesi çok kolay olmadığından annenin psikolojik olarak da sağlıklı kalması gerekir. Bundan dolayı hamilelik döneminde de beslenmenin bir düzeni olmalıdır.

Karbonhidrat Değeri Düşük, Protein Değeri Büyük Diyet

Hamilelik ve diyet yan yana geldiğinde her ne kadar hoş görünmese de bu işte yanlış bir durum yoktur. Hem annelerin hem de çocukların sağlığı için gerekli olan beslenme biçimi içinde düşük karbonhidrat ve yüksek protein bulunmalıdır. Bunun için her istediğinizden fazla fazla yemek bebek için sağlıklı olacak diyemeyiz. Gebelikte önemli olan püf nokta fazla kilo almak değil, besin değeri yüksek sağlıklı yiyeceklerden yeteri kadar almaktır.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenebilir ve protein, mineral kaynağı olarak et, süt, yumurta ve tavuktan destek alabilirsiniz. Ancak ben nasıl olsa gebeyim mantığı ile poğaçalar, börekler, pastalar yemek bebeğe besin olarak geri dönmeyecek hatta sizde fazla kilo olarak kalabilecektir. Yine eski yaşantınızdaki gibi düzenli bir şekilde beslenme programı uygulamalı ve bebeğe en çok hangi yiyecekler destek olacak diye bakarak hareket etmelisiniz.

Pika Sendromu Nedir?

Anne adaylarının gereğinden fazla ve yanlış yiyeceklerden tüketmelerinin ve bunun önüne geçememelerinin psikolojik bir temeli olduğu bilinmektedir. Annelerin genelde bu dönemde canım istedi diyerek almasına gerek olmayan besinleri almak için yemek yeme zorunluluğunu kendinde hissetmesine pika sendromu denmektedir. Ve anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda bu durumu görebilmek mümkün olmaktadır.

Vitamin Ve Mineral Önemli

 

Gebelik sürecinde her yenilen besinin bebeğe bir katkı sağlaması istenir ve bunun için hem anneyi daha dinç tutmak hem de bebeğin gelişimini desteklemek için vitamin takviyesi alınması doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir