ip atlamanın faydaları ve yararları

Zayıflama Yöntemleri Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

İp atlamanın Faydaları ve Yararları insan üzerindeki etkisini ve önemini anlatan bir makale hazırlamaya çalıştık. İp atlamanın sağlık açısından çok yararlı olduğunu herkez bilir. Bir çok profesör ve doktorun tavsiyeleri içinde yer alır ip atlama insan üstünde bir çok faydaları olduğunu gösteriyor. Çocukken Ne kadar dinçtik hep hareketli oyunlar oynardık bunlardan biriside ip atlama oyunuydu. O zamanki kadar dinç olamayız şimdi ama en azından ip atlama ile sağlıklı bir şekilde kilo verebiliriz. İp atlamanın yaşı olmaz her yaştaki insan ip atlayarak kilo verebilir.

Teknik Açıdan ip Atlama

Bacaklarını kalça genişliğinde açarak dizlerini hafifçe kır ve dengede dur. Zıplarken parmak uçlarını yere doğru döndür. Yerden sadece yarım parmak kadar zıpla ki ayakların incinmesin. 10 setlik 10 kez zıpla, hiç durmadan 100 kez zıplayabilecek kadar alışmalısın. Başardıktan sonra hiç durmadan 500 defa zıplamaya çalış.

Sonra da bu beş adımlık egzersizi dene:

Egzersiz planı

1. Basic Bounce Alternative Step
Yerinde sayıyormuş gibi koşarak ısınmaya başla. Önce bir ayağını sonra diğerini kullanarak ipten atla. Bir dakikalık koşudan sonra ise her iki zıplayıştan sonra adım değiştir.

2. Forward Backward Line Hops
İpi önüne dümdüz olarak ser. Öne zıplayarak parmak uçlarında dengede dur. Sonra da arkaya zıpla. Bir dakika devam et.

3. Body Weight Squats
İpi ikiye katla ve ağırlık barı gibi havada tut. Bir dakika boyunca yere çömel ve geri kalk, kol ve gövde kaslarını kullan.

4. High Knee Lifts
Alternate step hareketini yap ama bunu yaparken dizlerini kırarak göğsüne doğru kaldır ve ritmini bozma. Bir dakika boyunca devam et.

5. Alternate Step Sprint
Bir dakika boyunca Alternate Step hareketi yap. Pozisyonu bozmadan mümkün olduğunca hızla zıpla.

Kaynak:Women’s Health

İp Atlayarak zayıflama formülü
İp atlamanın bacaklarınız için mükemmel bir egzersiz olduğunu biliyor musunuz? İste size 10 dakikalık günlük bir egzersiz programı…
Çift bacakla ısınma (3 dakika)
Bacaklarınızı birarada tutarak ip atlayın. Yorulursanız yürüyün. Bir yerinizi incitmemek için dirseklerinizi belinize yakın tutun ve ipi bileklerinizi kullanarak çevirin.

Alçak zıplama (2 dakika)
Vücudunuzu alçaltarak ip atlayın. Omurganızı ve kalçalarınızı sabit bir şekilde tutmak için karın kaslarınızı sıkın.

Zıplama (1 dakika)
ipi yavaşça çevirirken, tek bacağınız önde diğeri arkada olacak şekilde hamle yapın. İp başınızın üzerindeyken, zıplayarak bacak pozisyonunuzu değiştirin. Ritmi tutturmak için yüksek sesle müzik dinleyebilirsiniz.

Çift bacakla soğuma (2 dakika)
2 dakika boyunca normal şekilde ip atlayın ve daha sonra yürüyün. Hareket sona erdiğinde bacaklarınızla esnetme hareketleri yapın.

Tek diz kaldırma (2 dakika)
ipi başınızın üzerinden geçirdikten sonra, ipin üzerinden atlamadan önce sağ dizinizi 90 derecelik açıyla bükerek kaldırın. Bacak değiştirerek hareketi tekrarlayın. Yumuşak bir şekilde yere basmak için, hareketi alçalarak yapmaya çalışın.

İp Atlamanın Faydaları
Bu Egzersiz sayesinde saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.

İp atlamak komple bir vücut çalışmasıdır.
Hızınızı ve eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.
İp atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.
El ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.
Kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.
İp atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.
Selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.
Lenf sistemini çok iyi çalıştırır.
Zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. Stres attırır.
Varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir, ip atlamak

İp Atlamanın Zararları
Kadınlarda Gögüs Sarkmasına neden olur. Bunun Önlemini Almak için 5 Beden küçük sütyen Kullanılmalı, ve Mümkün olduğunca az sıçranmalı
Kalp, Tansiyon, Diyaliz Hastalarının Yapmaması Gereken bir spor ip atlama

ip atlamanın faydaları

ip atlamanın faydaları, ip atlama, ip atlamanın yararları

:

Bazı Ülkelerde tüm beden eğitimi derslerinde ip atlamak için 10 – 20 dakka arası zaman sağlanmıştır. İnşallah ülkemizdede böyle bir uygulamaya geçilir sağlıklı formda nesillerle geleceğimize emin adımlarla bakabiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“ip atlamanın faydaları ve yararları” üzerine 11 yorum

 1. songül dedi ki:

  ip atlamak kadar sağlıklı bir spor yok benim görüşüm. ip atlarken aşırı kalori tüketirsiniz. ip atlamanın sağlığa bir çok yararı vardır. kilolu insanlar aşırı bir derecede kilo verebilir ip atlarken

 2. özge dedi ki:

  ip atlamanın faydaları sağlık açısından çok iyidir. herkez ip atlasın

 3. yeliz dedi ki:

  gerçekten ip atlamanın faydaları hakkında müthiş bilgiler yazmışsınız bu siteye girmeden önce 5 6 site gezdim en faydalı ve açıklayıcı bilgileri bu sitede buldum gerçekten bravo 

 4. hasan dedi ki:

  43 yaşındayım ilk bir kaç gün ip atladım çekilcek gibi değil ama sonra insan alışıyor inanın insan sağlığı için çok yararlı ip atlamak çalışan birisiyim iş yerinde daha dinç oldum herkez denemeli

 5. hilal dedi ki:

  ip atlamanın bu kadar kalori yakacağını düşünmüştüm diyet yapmam artık 🙂

 6. ZEYNEP dedi ki:

  İP ATMAK KADAR EĞLENCELİ BİRŞEY YOK AH ÇOCUKLUĞUM CEYLAN GİBİ SEKE SEKE KOŞARIM ELİMDE İPİMLE NERDE O GÜNLER AMA ŞİMDİ DE ATLIYORUM ZATEN SPOR SALONUM VAR VE İÇİNDE İP ÇOK SAYIDA VAR BENDE BİR ANTRÖNÖR OLARAK İP ATLAMANIZI ÖNERRİM SAYGILAAR..

 7. EminE dedi ki:

  Ben de denemek istiyorum bakalım ne olacak

 8. hülya dedi ki:

  ip atlamak Vücudunuzun kireçlenmesini önler.

 9. Sema dedi ki:

  çok sağlıklı ve basit bir spor kolayca zayıflayabilirsiniz.

 10. sedef dedi ki:

  Bundan sonra çocuklar gibi ip atlarım 🙂

 11. reygab dedi ki:

  göğüs sarkmasına neden oluyormuş, o zaman basketbol voleybol gibi sporlar da göğüs sarkmasına sebep olur, çünkü o sporları yaparken de fazlasıyla yükseğe zıplanıyor. küçük sütyen takarak önleminizi alın bayanlar ip atlarken. sonra bir yeri düzeltirken başka yeri bozarsınız haberiniz olsun 🙂 bu arada diyet falan yapmadan sabah 100 öğlen 100 akşam 100 tane ip atlayarak 1 haftada 1 kilo verdim 🙂 herkese şiddetle tavsiye ediyorum ip atlamayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir