Kalp Krizinden Korunmak İçin Bu Besinleri Tüketin

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Kalp sağlığı sağlıklı yaşamın ilk basamağıdır. Ülkemizde bir yıl içinde 160 bin kalp ve damar hastalıkları sebebi ile hayatını kaybetmektedir. Bir de bu rakamın üzerine tehlikesi ile yaşayanları da eklersek rakamın çok yüksek olduğunu anlayabiliriz. Peki bize düşen görev ne olmalıdır? Kalp krizinden olabildiğince uzak kalabilmek için ilk adım yediğimiz besinlere dikkat etmektir. Tabi belli özel noktalar ile de kalp sağlığını koruyabiliriz.

  1. Günde 6 Gram Tuz Yeterli

Bir gün içinde alınması gereken şeker ve tuz oranı son derece önemlidir. Kalp sağlığını koruyabilmek adına tuz oranı her zaman belli bir düzeyde tutulmalıdır. Yetişkin biri için günde alınması gereken toplam tuz miktarı 6 gramdır.

  1. Günde 6 Bardak Çay Tüketin

Arizona Üniversitesi tarafından Suudi Arabistan üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına baktığımız zaman günde en az 6 bardak çay içen kişilerde içmeyenlere oranla %50 daha az kalp krizi geçirme riski ile karşılaştığı kanıtlanmıştır.

  1. Yağ Tüketimine Dikkat Edin

Günde yediğiniz yiyeceklerde yağ oranı her zaman %30’u geçmemesine özen göstermelisiniz.

  1. 8 Adet Ya Badem Ya Fındık Yiyin

Haftaya ayarladığımızda en az 140 gramlık fındık ya da badem yemeniz kalbi korumak için gerekli olan hormonal salınımları aktive etmektedir. Çünkü bu besinler iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükseltmektedir. Bunun yanı sıra da kötü kolesterol olan LDL’yi de düşürmektedir.

  1. 40 Yaşına Geldikten Sonra Her Yıl Efor Testi Yaptırın

Efor testi geç yaşlara gelindiğinde en önemli check-up unsurlarından biridir. Bu testin amacı ritim ve ileti bozukluklarının ortaya çıkmasında kullanılan bir araştırma yöntemidir. 40 yaşından itibaren her yıl bu efor testinin yapılması gerekmektedir.

  1. Günde 1 Domates Yiyin

Likopen desteği ile kanserden koruması ile de bilinen domates, içindeki maddeler ile çok iyi bir antioksidan olarak da bilinir. Bu özelliği ile kalbin gereğinden fazla büyümesinin ve dıştan yağlanmasının da önüne geçilebilmektedir. Kolesterolün düşürülmesinde de antioksidan özelliği kadar etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir