Karbonhidrat

Sağlık Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Karbonhidrat
Hazırlanması en kolay, en hızlı ve bence en lezzetli yemeklerden makarna. İyi yapılmış pilavada bayılırım. Yapılmamış, tane tane, güzel kokulu pilava hayır demem. Bu spor programımda neyse ki bunlara izin vardı. Öğlenleri beyaz et ve salatamın yanında pilav da yiyebiliyorum. Fakat akşamüstü saat 17:00’den sonra yasak. Makarna işlenmiş gıdaya girdiği için ve ekmek gibi buğday içerdiğinden pek tavsiye edilmiyor. Bu nedenle genelde pirinç ve bulgur pilavı ile beslendim. Arada tabii ki makarna keyfimi de yaptım, kepekli makarnayı denedim.

Tahıllı makarnalar da güvenle tüketiliyor. Akdeniz beslenme biçiminde gözde. İtalyan ve Fransızların inceliklerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Pirinçlerle ilgili de minik bir detaya gireyim. Baldo pirinç yerine basmati veya yasemin gibi uzun salımlı çeşitlerini kullanın. Baldo kırık bir pirinçtir, kısa olduğu için kana çabuk karışır. Karbonhidratları enerji için kullanıyoruz.

Aktivite sırasında karbonhidrattan gelen enerji kullanımı ile daha az oksijene gereksinim olduğundan, karbonhidratlar yağa ve proteine göre daha elverişli enerji kaynağı. Günlük enerji ihtiyacımızın yarısının karbonhidrat kaynaklı yiyeceklerden sağlanması normalde yeterlidir. Ama yoğun antrenman gerektiren spor dallarında sürekli doygunluk sağlaması için karbonhidrat oranı %70 ‘e kadar çıkabilir.

Sağlıklı beslenme ve sportif performans açısından bileşik karbonhidrat içeren tahıl ürünleri, sebzeler, kuru baklagiller gibi besinler alınmalı. Spor yapmayan kişilere, enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %65’e kadar çıkabilir. Karbonhidratlar Kompleks ve Basit olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Kompleks olan da lifli ve Nişastalı olarak içinde ayrılır. Yani, enerjiyi çeşitli besinlerden alabiliriz. Sporcuların basit karbonhidratlar yerine pirinç, kurubaklagil, sebze ve tahıl ürünleriyle kompleks karbonhidratları tüketmeleri, performans ve sağlıkları açısından önerilir. Fakat bunun da bir saati var. Saat 17:00’den sonra karbonhidrat almayın ve meyve yemeyin. Akşam saatlerinde yediğiniz meyve, aynı şeker gibi, pankreasın insülin sağlamasına sebep olur.

Kaynak : Ece VAHAPOĞLU

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Karbonhidrat” üzerine 7 yorum

 1. banu dedi ki:

  KarbonHidrat ile alakalı makalenizi beğendim kendi web siteme ekledim kaynak göstermeden hakkınızı helal edin.

 2. nermin dedi ki:

  Karbonhidrat insan sağlığı için çok önemli bir besin öğesidir. Karbonhidrat tüketmeye özen gösterelim arkadaşlar

 3. Sedef dedi ki:

  yaklaşık 6 aydır sitenizi takip etmekteyim, paylaştığınız mükemmel bilgilere katkıda bulunmak isterim

 4. emel dedi ki:

  Bol bol çorba içmeliyiz karbonhidrat bol olan bir besin kaynağıdır çorba

 5. rabia dedi ki:

  karbonhidrat insan sağlığı için önemli bir besin öğesidir.

 6. halime dedi ki:

  karbonhidrat tüketmeliyiz sağlığımız için

 7. esma dedi ki:

  Yıllık ödevimden 90 aldım teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir