Kepek Ekmeği mi? Çavdar Ekmeği mi?

Diyet Yemekleri Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Diyet yapan her insan sağlıklı bir şekilde kilo vermek ister. Sağlıklı zayıflamak için yediklerimizede dikkat etmek gerekiyor, Genellikle diyet yapan insanlar kepek ekmeği ile çavdar ekmeğini tercih eder. Sizler için Kepek ekmeğimi çavdar ekmeğimi daha yararlı bunun araştırmasını yaptık, Bir takım sonuçlara ulaşıldı bu gözlemlenen sonuçlar şu şekildedir.
Kepek Ekmeği mi ? Çavdar Ekmeği mi?

Kepek Ekmeğinin Faydaları

* Kepekli ekmek bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı, Bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini yüzde 50 oranında azaltıyor.
* Safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltıyor. Çünkü, kepek ekmeği; beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri içerir.
* Kabızlığı önleyen, kepekli ekmek; iştahı keser kilo vermeye yardımcı olur. Kolay hazmedilir.
* Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, sindirimle ilgili rahatsızlıklara ve kabızlığa da birebir çözümdür. Bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi, bağırsak kanserini ve hemoroit oluşumunu da engeller.
* Kepek ekmeği; östrojenin ( kadınlık hormonu ) dolaşımını da azaltır. Bu da kadınlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör oluşturur.
* Şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olmalıdır.
* Kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelir. Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır.

Kepek Ekmeğinin Zararları

Kansız olan insanlara diyetisyenler kepek ekmeği tavsiye etmiyor. Kepek ekmeği öğünlerde 100 gramdan fazla tüketilmemelidir.

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

Çavdar Ekmeğinin Yararları Şeker Hastası olan kolesterol Yüksekliği olan Hastalar için tavsiye edilen bir diyet ekmeği çeşitidir.

Kepek ekmeği mi? Çavdar Ekmeği mi? Sorusuna gelirsek
Çavdar Ekmeği ile daha sağlıklı zayıflayabilirsiniz. Diyetisyenlerin Diyet yapan bir kişi için tavsiye ettiği Ekmek türü Çavdar ekmeği kullanmalarını tavsiye ediyor.

Piyasada satılan çavdar ekmeği genellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılarak yapılır. Böylece, ekmekte kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olduğundan kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkisi azalır. Bu ekmekler, özellikle, kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır. Ayrıca, yetişkin şeker hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir. Yine kanla-lannda kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.
Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenerek yapılır. Bu ekmek de çavdar ekmeğine benzer.

Kepek ekmeği mi çavdar ekmeği mi

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Kepek Ekmeği mi? Çavdar Ekmeği mi?” üzerine 7 yorum

 1. kral dedi ki:

  cok faytalı bılgıler olan bır sıde herkesın buraya gelıp faytalanmasını tavsıye ederım kepek ekmeğide çavdar ekmeğide ve ve mısır ekmeğide mükemmel

 2. Yalçın Gündüz dedi ki:

  Bilgiler güzel, Ben 18 yıldır ekmekçilik sektöründe çalışmaktayım. 13 yıldır kendi işletmem var ve Ekmek Karışımları üretiyorum. Çavdar Ekmeği ve Kepekli Ekmek tüketilmesi gereken sağlıklı ekmeklerdendir. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Tabi ki güvenilir Unlu Mamullerden almak koşuluyla. Kısaca halkın dilinden anlatayım;
  Çavdar Unu tek başına ekmeklik değeri taşımamaktadır.Buğdayda bulunan ve ekmeğin kabarmasını sağlayan proteinler Çavdar ununda çok az bulunur.İşte bu yüzden bir miktar buğday unu ile karıştırılarak ekmek üretilir.Bunda da bir sakınca yoktur zaten. Çavdar ununu tek başına kullanırsak ekmek içi hamur kalır, ekmek kabarmaz …vb nedenlerden dolayı ekmeğe benzemez ve tüketilemez. Yazıda belirtildiği gibi çavdarın kepeğiyle bir ilgisi yoktur bunların.
  Kepekli Ekmeğe gelince. Kepekli ekmeğin kepeği alınmış una kepek ilave edilerek yapılmasının bir sakıncası yoktur.Kullanılan kepek yine buğday kepeğidir. Tek fark buğdayın içeriğinde bulunan kepek oranından daha çok kepek içermesidir. Buğday da bulunan mineral ve vitaminlerin çoğunluğu kepek kısmında olduğu için Kepekli Ekmek tüketerek daha sağlıklı bir ekmek yemiş oluruz.
   Bu arada bağırsak sorunları için lif değeri yüksek kepekli ekmek ve yulaf ekmeği daha iyi olacaktır.

 3. aşk sözleri dedi ki:

  Faydalı bir bilgi.

 4. sedef dedi ki:

  Günde toplam 200 gramdan fazla ekmek tüketmemelisiniz.. gece yatmadan 4 5 saat önce son yemeğinizi yiyin.

 5. serengül dedi ki:

  çavdar ekmeği daha sağlıklı

 6. sedef dedi ki:

  Tam tahıllı buğday ekmeği daha iyi

 7. çilem dedi ki:

  Tam tahıllı buğday ekmeği ile çavdar ekmeği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir