l carnitine Hakkında herşey

Diyet Haberleri Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

L Carnitine Nedir? L Carnitine Etkisi Nelerdir? L Carnitine Ne işe yarar? L Carnitine Yan etkileri neler? L Carnitine Sayesinde Kilo vermek, Kısacası L Carnitine Hakkında herşeyi inceleyebileceğiniz bir makale hazırladık. L carnitine hakkında sormak istediğiniz tüm herşeyi yorum yaparak sorabilirsiniz. Diyet yapan her insanın bu yazıya göz atması yeter.

L Carnitine’nin Görevi, hücrede enerji üretmek

L-Carnitine, İskelet ve kalp kasında daha fazla bulunuyor ayrıca böbrek, karaciğer ve beyinde de bulunuyor. Besinlerin enerji şeklinde metabolize olmasına yardımcı oluyor.
L-Carnitine vücudumuzda lysine ve methionine amino asitlerinin sentezlenmesi ile oluşur. L-Carnitine doğal ya da sentetik kaynaklardan elde edilebilen yüksek kaliteli bir supplementtir. Doğada avokado, balık, süt ürünleri, kırmızı ette (özellikle kuzu ve sığır etinde) bulunur.
L-Carnitine, triglycerid gibi uzun zincirli yağ asitlerini *mitokondriye (kas hücrelerinin enerji üreticisi) taşıyıp orada okside olarak enerji üretirken, oluşan toksik maddeleri de uzaklaştırır. Yağ yakımında ve kas yorgunluğuna karşı enerjiyi arttırmada kullanılır.
Son yıllarda hayvancılıkta suni yemleme yapılması, seri üretim et piyasasında kırmızı et içerisindeki L-Carnitine seviyesinin düşmesine sebep olmuştur. Bu sebeple ki insanların obezite oranı artmaya başlamıştır. Doğada doğal otlarla beslenen hayvanların etindeki L-Carnitine oranı daha yüksektir. Küresel büyümenin etkileri olan seri üretimin dezavantajı olan et içerik kalitesindeki bozulma, biz insanların etten sağladığı L-Carnitine oranının azalmasına sebep olmuştur. Böylelikle yağ yakıcı özelliğe sahip L-Carnitine eksikliği yeni nesil insanların daha kilolu olmasına sebep olmuştur. Çözüm olarak doğal tüketimin yanı sıra sentetik olarak üretilen L-Carnitine takviyesi alarak sporunuzla birleştirdiğinizde yağ yakım oranınızı arttırabilirsiniz.

Kimler L-Carnitine Kullanmalıdır ve Eksikliğinde Ne Gibi Semptomlar Gelişir?
(Vücudun ihtiyacı olduğu vurgulanmak için verilen bilgidir. Tedavi amaçlı kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışınız.)

Günlük beslenmesinde protein ve amino asitten yoksun beslenen herkes L-Carnitine supplementi kullanabilir. Gelişimini tamamlamamış çocuklar, vejetaryenler, etin yanı sıra süt ve süt ürünlerini de tüketmeyenler ve emziren kadınlar genelde L-Carnitine yönünden eksik beslenirler.

Kas yorgunlukları, kramplar, pre-matüre yaşlanmalar (çocuk yaşlanmaları), L-Carnitine eksikliğinin belirtileri olabilir. Böbrek hastaları ve diyalize girenlerde eksikliğine rastlanır. Kemoterapi gören hastaların halsizliğine iyi geldiği de bilinmektedir.

L-Carnitine ne kadar kullanılmalıdır? Yan etkileri nelerdir?

Egzersiz için, 2 hafta boyunca antrenmandan 1 saat önce 2-4 gr arası (erkekler için), 1,5-2 gr (bayanlar için) alınmalıdır. Yüksek dozda alındığında vücudun ihtiyacından fazlası idrar olarak atılır. İhtiyacınızdan çok fazla aldıysanız karın ağrısı ve ishal yapabilir. Kilo kaybını desteklemek amacıyla içinde 50 mg L-Carnitine bulunan formülasyonlar kullanılmaktadır. Enerjiyi ve kilo kaybını desteklemek için bu oldukça anlamsız bir dozdur ve bu düşük dozları kullanan kişiler genellikle L-Carnitine’in işe yaramadığını düşünmektedirler. Bu, kocaman bir binada çıkan yangına 1 bardak su atmaya ve suyun yangını söndürmekte etkili bir madde olmadığını düşünmeye benzer.

Peki L-Carnitine’i nasıl kullanmalıyız? Ben sıvı L-Carnitin alınmasını tavsiye ediyorum, çünkü kana karışma hızı kapsüle oranla daha yüksektir. Kapsül biçiminde satılan L-Carnitin takviyeler de vardır. Bu ürünün bir kapağı (sıvı) ya da bir kapsülü antrenmandan 30 dakika önce alınır. Tabii siz yine de aldığınız markanın kutusundaki dozajları okuyunuz, markaya göre farklılıklar olabilir.

L-Carnitine’in Özellikleri :
*Kimyasal yapısı beta-hydroxy-gamma (tri-methylamino) – butyric asit düşük moleküler ağırlıklı bir yapıya sahiptir.
*Amino asitlerin ilk kuzeni olarak tanımlanan L-Carnitine bir besin olarak vitaminlerinkine yakın etkilere sahiptir.
*Vücutta üretilebildiği için esansiyel bir amino asit olarak adlandırılmaz.
*İnsan vücudunda iskelet kaslarında, kalpte, böbrekte, karaciğer ve beyinde bulunur.
*Vücut L-Carnitine amino asidini, lysine, methionine amino asitleri, C vitamini, demir, B3 (niacin) ve B6 ile birlikte sentezler.
*İnsan vücudunda sayılamayacak kadar çok önemli fonksiyonları vardır.
*Hayvansal iç organlar ve kırmızı et dışında hayvansal ürünlerde de bulunması eksikliğini çeken vejetaryenler için bir şanstır (süt ve süt ürünleri).

L-Carnitine’in Doğal Kaynakları
*Koyun eti: 210 mg/100 gr.
*Kuzu eti: 78 mg/100 gr.
*Sığır eti: 64 mg/100 gr.
*Tavuk eti: 2.4mg/100 gr.
*Maya: 2.4mg/100 gr.
*Süt: 2.0 mg/100 gr.
*Buğday Tohumu: 1.0 mg/100gr.
*Yerfıstığı: 0.1mg/100gr.
*Karnabahar: 0.1mg/100gr.

L-Carnitine Eksikliğinin Semptomları
*Dokularda yağ depolanması
*Yağların kalp, karaciğer ve kasların fonksiyonlarını bozması
*Yorgunluk ve yaşam kalitesinde düşüş
*Uzayan iyileşme süreçleri
*Bağışıklık sisteminin bozulması
*Kan sayımının bozuk çıkması (Hematokrit-Hemaglobulin)
*Sperm hareketlerinde azalma ve kısırlık
*Çocuklarda gelişme bozuklukları
*Kardiyovasküler rahatsızlıklar: Kalp yetmezliği, göğüs ağrıları, aritmi
*Karaciğer değişiklikleri: Siroz veya hepatit
*Protein sentezinde azalma
*Ammonia radikaller ve serbest radikallerde artış şüphesi

L Carnitine Ürünleri

Sosyal Ağlarda Paylaş

“l carnitine Hakkında herşey” üzerine 5 yorum

 1. melda dedi ki:

  l carnitine hakkındaki herşey doğru

 2. fatma dedi ki:

  kullanan varmı?

 3. muğla-esra dedi ki:

  l carnitine zararlı mı ?

 4. tuğba dedi ki:

  Bence mükemmel bir zayıflatıcı l carnitine

 5. gürkan dedi ki:

  L carnite spor yaparken iyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir