Melatonin Hormonu Nedir?

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Uyku, insan için en büyük ihtiyaçlardan biridir. Özellikle de çocukların gelişiminde önemli bir katkısı olduğu bilinir. Tabi ki her şeyde olduğu gibi uyku noktasında da belli bir hormon desteği sağlanmalıdır. Burada karşımıza çıkan hormon ise melatonin hormonu olarak bilinir. Bir diğer ismi ile büyüme ve uyku hormonu olarak da halk arasında anılır.

Nasıl Bir Hormondur? Uykuya Etkisi Nedir?

Melatonin hormonu gün ışığına paralel olarak aktive olan bir hormondur ve karanlık gördüğü zaman ancak salgılanabilmektedir. Bunun için gece uykusu alınması her çocuk ve yetişkin için özel olarak tavsiye edilir. Üretimine baktığımız zaman uyku esnasında gece kaç saat uyunduğu ile eş değerdir diyebiliriz. Yani ne kadar çok uyunursa geceleri, o kadar çok melatonin hormonu salgılanabilecektir. Üretim bu sebeple gece başlar diyebiliriz. Zaman sınırlaması için de saat 21.00 ya da 22.00 sularında ilk salgılanmanın başlandığını söyleyebiliriz. Elbette salgılanan hormonun etki edebilmesi için kişinin karanlık bir ortamda uyuyor olması gerekir.

En yüksek salgılanma zamanlaması ise gece 02.00 ile 04.00 aralığıdır. Sonrasında sabah saatlerinde 07.00 ve 09.00 arasında da salınım durmaktadır. Kış mevsimine geldiğimizde salınım artacağını, yaz mevsimine geçildiğinde ise salınımın azalacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Son yıllarda yapılan aktif çalışmalara baktığımızda vücutta salınan bu hormonun azalması ya da çoğalması belli faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yenilen ve içilen besinler, stres düzeyi, yaşam kalitesi gibi birçok etken hormonun salgılanmasında azalmalara ya da artmalara sebep olabilmektedir. Mesela vişne suyu hormon seviyesini yükseltmeye yardımcıdır.

Hormonun Salınımını Azaltan Sebepler Nelerdir?

  • Alkol
  • Stres
  • Sigara
  • Uyku ya da depresyon ilaçlarının kullanımı
  • Geceleri tok karnına uyumak
  • Aşırı düzeyde kafein içerek yiyecek ve içecekler tüketmek

Salgılanması Az Olursa Nasıl Sonuçlar İle Karşılaşırız?

Hormon salgılanması oldukça önemli. Bunu öğrenmiş olduk. Özellikle de çocukların gelişiminde altın değerinde bir etkisi var. Peki bu hormonun salgılanmasında bir sorun oluşur ve gereğinden az hormon takviyesi olursa sonuç ne olur? Hücreler yeterince yenilenemeyecek ve büyümeye destek veren takviye düşecektir. Vücudun enerjisi ve direnci zayıflayacaktır. Hazımsızlık, iştahsızlık, fiziksel ve zihinsel yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir