Mide Ameliyatlarının Arka Yüzü

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Mide ameliyatları midenin içine tüp ya da kelepçe yerleştirilmesi ile mideyi küçültmeye yarayan ameliyatlardır. Kapalı yani laparoskopik bir işlem olarak bilinen bu girişimde amaç, midenin küçülmesi ile yemek yeme oranını düşürmektir. Bu işlem sırasında midenin muz gibi bir forma sokulması sağlanmaktadır. Ayrı zamanda midenin küçültülmesi ile şişmanlığın da önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Avrupa başta olmak üzere tüm dünya genelinde zayıflama yöntemleri arasında ilk gelen çözüm yollarından biri olarak bilinmektedir. Bu işlem ile midenin büyük bir çoğunluğu alındığı için yemek yeme oranı da paralel olarak düşmektedir. Elbette bu ameliyat sonrasında da komplikasyonlar oluşur mu? Hiç sorun çıkmadan kilo vermek mümkün mü? Yeniden kilo alma gibi bir durum olur mu?

Mide Ameliyatlarından Sonra Yeniden Kilo Alınır Mı?

Mide ameliyatı yaptırdıktan sonra midenin küçülmesi söz konusu olduğu için yemek yeme alışkanlıklarının kolay kolay bozulması mümkün olmamaktadır. Ancak ilerleyen yıllarda kilo alımı söz konusu olursa yapılan ameliyatın mide by-pass’a çevrilebilmesi mümkün olmakta ve bu şekilde alınan kiloların da vücuda zarar vermeden geri püskürtülmesi mümkün olabilecektir. Genel itibari ile baktığımız zaman tüp mide ameliyatı yaptıranların büyük çoğunluğu 5 yıl sonrasında bile fazla kilolarının en az %70 kadarını verebilmektedir. İlaç ve vitamin desteği sağlandığında vücudun direnci düşmeden sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İz Kalma Olanağı Var Mı?

Kapalı olarak milimetrik deliklerden girilip yapılan bir ameliyat olması sebebi ile iz kalma korkusunun önüne de geçilmekte ve ağrının ameliyat sonrasında çok aza indirgenmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. 10 gün içinde izler belirgin bir şekilde mide bölgesinde bulunmaktadır. Ancak aradan birkaç hafta daha geçtikten sonra ne ağrı ne de ameliyat izi kalmayacaktır. Hastaların ameliyat sonrasında hastanede kalmasına da gerek olmamaktadır ve çok ağrı olmadan hastaların ayağa kalkması mümkün olmaktadır. İş ya da eğitim hayatına geri dönebilmeleri için ise 10 gün kadar bir süre geçmesi beklenmektedir. Obezlerde en çok tercih edilen cerrahi müdahale bu bahsettiğimiz tüp mide ameliyatıdır. Ameliyatları en az 2 cerrah üstlenmekte ve komplikasyonlara sebebiyet vermemek için gerekli olan tüm tetkikler de önceden yapılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir