Obezite Kaderiniz Değil

Zayıflama Yöntemleri Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Avrupa ülkelerinden yurdumuza girmiş olan fast food alışkanlığı ile ülkemizdeki obezite sorunu da gün geçtikçe artmaktadır. Bebeklik zamanlarında bile olması gerekenden daha fazla kiloya sahip olan çocukları görebilmemiz mümkündür. İlerleyen zamanlarda işlenmiş yiyecek alışkanlığı, hazır gıdalara olan ilgi, hareketsiz bir yaşam, teknoloji bağımlılığı gibi etkenler kiloların artmasına yardımcı olmaktadır. Zayıflamaya karar verenlerin ilk olarak yapması gereken şey yaşam düzenine değişiklikler getirmek olmalıdır.

Zayıflamak İçin Günlük Yaşamda Yapılması Gereken Değişimler

  • Uyku düzeninde değişimler ile ilk adımı atın. Günde en fazla uyumanız gereken saatin 8 olduğuna karar verin ve fazlasından kaçının. 40 günlük alışma sürecini düzenli olarak takip edin ve 40 gün her sabah erken uyanın. Bir zaman sonra zorlanmadığınızı göreceksiniz.
  • Kahvaltıyı çok geç saatlere bırakmayın. Ev ahalisini de en geç saat 10.00 gibi kaldırmalı ve beraber ilk öğünü atlatmalısınız. Ortak olarak yapılan düzenli beslenme alışkanlıklarında daha kolay alışkanlık edinilebilecektir.
  • Gün içinde yaptığınız işlere biraz daha hareket katmalı ve ev işlerinde bile olsa daha hızlı hareketler ile yağ yakım oranını yükseltmeye gayret etmelisiniz. Ne kadar çok hareket o kadar çok kalori yakımı demektir.

  • Yemek porsiyonlarını her zaman olduğundan daha küçük boyutlara indirmeye çalışın. Yediğiniz tabakların boyutunu da düşürün ve içine aldığınız yemek miktarı da buna paralel olarak daha az olsun.
  • Yediğiniz besinlerin içinde bulunan şeker oranların çok dikkat edin. Şekerin günlük alınması gereken düzeyden çok daha üzerinde alınması daha hantal bir yaşam demektir. Enerjiyi arttırdığı zannedilse de fazlası alındıkça hareketlerde yavaşlık söz konusu olacaktır.
  • Asitli içecekler, şekerli çay, işlenmiş şekerli yiyecekler, fazla yağlı yemekler de hem sağlıklı yaşamın hem de fit olmanın en büyük düşmanıdır. Her şeyden az ve öz tüketmeyi deneyin.

Yaşam standartları içinde değişim yaşadıktan ve yiyecekleri size uygun standartlar içinde aldıktan sonra obezitenin sizin kaderiniz olmasına izin vermeyebilirsiniz. Mideye giden her besinden biz sorumlu olduğumuza göre obezitenin de bizim çabamız ile yok olacağını kabul edebiliriz. Düzenli bir planlama ile hızlı bir kilo vermek bile mümkündür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir