Protein Nedir, Protein Besinler Nelerdir

Sağlık Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Spor yapanların beslenmesinde ilk akla gelen protein ağırlıklı beslenmedir. Doğrudur, ama oran ve türü önemlidir. Her spordan sonra kırmızı ete saldırmak sağlıklı bir eğilim değildir örneğin, Kaliteli protein almaya bakmalıyız.

Protein Nedir ? Protein yapı taşıdır. Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, vücut organlarının en küçük birimi olan hücrelerin esas yapısını oluşturur.

Proteini hayvansal ve bitkisel gıdalardan alırız. Yumurta, Et ( kırmızı et, kümes hayvanları, balık v.b ) gibi besinler iyi protein kaynaklarıdır. Ayrıca bitkisel kaynaklı olmasına karşın kurubaklagiller de  ( kuru fasulye, nohut, mercimek ) proteinden ve posadan zengin besinler arasındadır.

En iyi protein kaynakları; balık, beyaz et, yumurta, kırmızı et, ıspanak, doğal kuru yemişler, brokoli, baklagiller.

Göbek istemiyorsan alkol ve kırmızı etten uzak dur!

Soya ürünleri de günümüzde beslenmede önemli yer almaya başladı. Hayvansal proteine alerjisi olan yetişkinler ve çocuklarda soya fasulyesi gibi soya proteinleri iyi bir alternatiftir.

Ve yumurta mucizesi, Yumurta kilo vermeye yardımcı olan, proteinin yanı sıra B12 vitamini içeren yağ yakıcı bir besindir. Her sabah güne yumurta ile başlayın. Kahvaltıda yumurta yerseniz  daha uzun süre size tokluk hissi verir. Yumurta çeşitli diğer alternatifleri de uygulayabilirsiniz. Örneğin; bir kaç yumurtayı tavaya atacaksınız bir sarılı beyazlı tam, diğerlerinin sadece beyazı olmak üzere karıştırabilirsiniz. Yumurtalı yemeklerinizi menemen ve omlet şeklinde de çeşitlendirebilirsiniz.

Örnek bir beslenme programında, Öğlenleri tavuk, hindi gibi beyaz et, akşamları balık var. Haftada bir de kırmızı ete izin var. Çünkü Karnımızın o alt kısmına hiç gitmeyen ayva göbek şişliği var ya, işte onu kırmızı et ve alkol yapıyor.

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak isterseniz bu diyet listesi tam sizlere göre, Pierre DUKAN’a ait olan bir diyet listesi Protein Diyeti listesini uygulayabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Protein Nedir, Protein Besinler Nelerdir” üzerine 5 yorum

 1. DR.Aysel dedi ki:

  Böylesine sağlıklı kaynakları insanlarla paylaştığınız için teşekkür etmek istedim.

 2. deniz dedi ki:

  Protein hakkında verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

 3. Hilal dedi ki:

  Kısaca özetleyecek olur isek, Protein insanın hayat kaynağıdır.

 4. seda dedi ki:

  Protein nedir isimli bu makalenizi yıllık ödevimde kullandım 90 aldım teşekkürler

 5. eda dedi ki:

  Protein insan sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir