Sıcak Havada Ödem Şişliklerinden Kurtulmak Mümkün

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Fazla kiloların vücutta kalmasının en büyük sebebi ve kadınların da en çok şikayet ettiği nokta ödemlerdir. El, ayak ve vücudun belli bölgelerinde meydana gelen bu ödemler sebebi ile şişlik meydana gelmekte ve kilolu bir yapıdaymışsınız gibi görünmenize sebep olmaktadır. Ödem, vücuttaki sıvının birikmesi ile oluşan şişliklerdir. Vücudun birçok alanında meydana gelebilir. En sık karşılaşılan bölgelerin başında el, göz, kollar ve bacaklar, genital bölge karşımıza çıkmaktadır. Hem tek hem de çift taraflı olabilmektedirler. Dışa ya da içe doğru şişme özellikleri gözlemlenebilir. Estetik görünüm bakımından hoş durmadığı da bilinir. Peki bu ödemlerden kurtulabilmek için yapılması gerekenler nelerdir? Özellikle de yaz döneminde fazla su alımına karşılık bu ödemleri atmak çok daha zor olmaktadır.

Ödem Önemli Hastalık Belirtisi Olabilir

Aslında sadece bir su tutma vakası olarak değerlendirmemek gerekir. Ödemler, önüne geçilmediği ve destek verilmediği zamanlarda kötü sonuçlara sebep olabilmektedir. İlaçlara bağlı olarak ödem oluşumu da mümkündür. Zaman zaman nadir de olsa kalp yetmezliği, böbrek ve karaciğer sorunlarının belirtileri arasında da ödemleri görebilmek mümkündür. Onun için evde kendi imkanlarınız ile ödemlerden kısa sürede kurtulmaya çalışın. Bunda başarılı olamadıysanız bu sefer bir uzman desteği almalısınız.

Ödem Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ödemli vücutlarda sabah uyanıldığında gözlerde ve ellerde şişlik olur. Sabah ile akşam arasındaki kilo farklılığında gözle fark edilebilir şekilde fark vardır. Aynı gün içinde 2-3 kilo almak ya da vermek mümkün olmamaktadır. Ayrıca bacaklarınıza başparmak ile bastırdığınız bir çukur oluşuyor ve hemen düzelme olmuyorsa da ödeminiz olduğunu kabul etmelisiniz. Her gün yaşanan bu sıkıntılar karşısında bir uzmandan destek almak en mantıklı sonuç olacaktır.

Salatalık, Maydanoz Ve Ananas Deva

Ödemin tedavisi için tıbbi yardım almak mümkün ve kesin çözüm olarak görülebilir. Ancak evde de kendi doktorunuz olabilir ve küçük ödemleri yok etmek için besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Bunun için deva olarak görülen ananas, maydanoz ve salatalık sizin başucu yiyecekleriniz olsun. Yeşil çay ve su da ödem sökücülerin başında yer almaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir