Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Sağlık Rumeysa Demirörs
sponsorlu reklam

Çocukluk zamanında en çok sorulan ve ince ayrıntı düşünülmesi gereken kritik bir konu olarak sünneti ele alabiliriz. Cerrahi işlemlerde en çok karşılaşılan ameliyatlara baktığımız zaman da sünnet sayı olarak en çok gerçekleşen işlemlerin başında gelmektedir. Peki sünnet için belli kriterler var mı? En ideal yaş hangi yaş? Sadece fizyolojik değil psikolojik olarak da sünnete bakmak istersek nelere dikkat edilmesi gerekir?

Yaz Mevsimi En İdeal Zaman Dilimi

Sünnet edilmek için en uygun mevsim olarak karşımıza yaz sezonu gelir. En az sıkıntı yaşanabilmesi için ve yaraların daha rahat kapanabilmesi için yaz sezonu en ideal dönemdir.

Çocuğu Psikolojik Olarak Hazırlamak Önemlidir

Sünnet olacak çocuğun yaşı ne olursa olsun ön bilgi verilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde sünnet olmadan önce bilgi verirken bir taraftan da çocukların rızaları alınmalıdır. Psikolojik olarak onlardan izin alınmadan böyle bir girişimde bulunmak travmalara sebep olabilir. Sünnet olabilmek için gerekli ön kontrolleri Üroloji uzmanları yapmalıdır.

Sünnet olmadan önce dikkat edilmesi gereken bir detay ise kanama testlerinin yapılmasıdır. Kanama bozukluğu olan bir çocukta sünnet işlemi komplikasyonlu olabilir. Sünnet olurken çocukların uyutulup uyutulmayacağı önceden belirlenmeli ve bu noktada her çocuğun özel olarak incelenerek karar verilmesi gerekmektedir. Lokal ya da genel anestezi alacak çocukların yaş aralıkları da dikkate alınmalıdır.

Sünnet İçin En Uygun Yaş

Sünnet için yaşamın ilk 2 yılı her zaman için en uygun ve en çok tavsiye edilen aralıktır. Bu zaman diliminde hem fizyolojik olarak yaralar daha çabuk iyileşeceği hem de yaşamın ilk 3 yılındaki olayları hatırlamanın etkisi olmadığından psikolojik olarak da bebeklerin hazır olması sağlandığı için bu yaşlar tavsiye edilmektedir. Eğer ilk 2 yıl uygun olmazsa 3 yaşına kadar da süre ertelenebilir. Ancak 3 yaşından sonra yapılamayan sünnetler için 6 yaş sonrasındaki zaman dilimi beklenmelidir. Çünkü bireysel olarak özerklik dönemi şeklinde tanımlanan 4-6 yaş aralığında sünnet olunması çocuklarda psikolojik olarak travmalara sebep olabilir. Yenidoğanlar için de en az 10 günlük bir zaman diliminin geçmesi tavsiye edilen kriterlerin içinde yer alır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir