Zeytin Yağının Önemi

Sağlık Diyet Yazarı
sponsorlu reklam

Egenin incisi Edremit bölgesinin tamamen bu bölgeye özel ve Dünya çapında üne sahip süper kaliteli, Dünyada Edremit’ten başka birde İtalya’da bulabileceğiniz bu kalitede ürün tahmin ettiğiniz üzere Zeytinyağı.
Şimdi gelelim Edremit Zeytinyağının neden bu kadar özel olduğuna;
Öncelikle bu bölgede yetişen Zeytinin iri çekirdekli Edremit Zeytini diye bilinen zeytin olması en başta gelen sebep tabii ki. Şahsen sadece 8 yıldır Edremit’te bulunmama rağmen Burada birçok üreticinin Zeytinyağlarını tatma fırsatı buldum bu süre zarfında. Bununla beraber Manisa, Erdek ve Gemlik, Hatay bölgelerinin de Zeytinyağlarını tatma fırsatımız oldu. Artık bir Zeytinyağı Gurmesi oldum diyebilirim.
Zaten daha öncesinde çok zeytinyağı tüketen bir kültürümüz yoktu. Nedenine gelince; Biz zeytinyağını daha ziyade birkaç çeşit yemekte kullanılabilecek bir yağ olarak öğrenmiştik. Birçoğumuzda eminim bu şekilde biliyordur.
Tam eksine Zeytinyağı bütün yemek ve salatalarımızda mükemmel bir lezzet aracı olarak kullanabileceğimiz bir yağdır. Kızartmalarımız da DAHİL. Evet yanlış duymadınız kızartmaların bütün çeşitleri de buna dahil. Hatta en önemlisi günümüzün en önemli öğünü olan kahvaltıda çeşitli baharatlarla aroma kattığımız zeytinyağımızı sağlıkla tüketebiliriz.
Yıllardır zeytinyağını Edremit bölge insanının türlü yemeklerde kullandığını görünce bizde bu kervana katıldık.
Araştırmacı bir kişiliğe sahip olduğum için yıllardır kaliteli bir zeytinyağının nasıl diğer yağlardan ayırt edileceğini öğrendim.
zeytin-yaginin-onemiBunun için çeşitli kimyasal testler olduğu gibi en önemlisi Zeytinyağını tanıyan bir damak. Tabii bu kolay olmuyor. Yıllarca her çeşit zeytinyağını tükete tükete artık bizim hiçbir kimyasal teste ihtiyacımız kalmadı.
Dönelim Edremit Zeytinyağının kalitesine;
Zeytinyağının kalitesini etkileyen bazı faktörleri de şöyle sıralayalım.
1- Zeytinin toplanış şekli ( Sırıkla silkme, elle daldan sıyırma gibi…)
2- Zeytinin fabrikada sıkılmak üzere beklediği süre
3- Toplarken toprağa düşüp beklemiş ve çürümeye başlamış zeytinlerin karıştırılması veya ayrılması
4- Zeytin tarlasının güneş görüp görmemesi
5- Zeytin ağaçlarının ne sıklıkta sulandığı
6- Zeytinin hasat edildiği dönem
Tabii birde Zeytinyağının en kötü kısmı olan aslında Zeytinyağ Sabunu imalatında kullanılması gereken yüksek asitli kısmının, “BURAYA DİKKAT EDİN “ çeşitli kimyasal yöntemlerle yani RAFİNE edilip temiz bir hale getirilmesinden elde edilen RİVİERA zeytinyağları var.
Aslında organik bir besin olarak benim gözümde 5 para etmeyen bu yağ bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği için bizlerin tüketimine sunulmaktadır. Şahsen daha önce çeşitli markaların RİVİERA yağlarını kelimenin havası sebebiyle bir halt zannedip tüketmekteydik. Zaten damak tadımızda çok Zeytinyağı kültürü olmadığından, herhalde zeytinyağı böyle olur diyip tüketmeye devam ediyorduk. Ama Membaına düşünce aradaki farkı bariz ayırt eder olduk.
Zeytinin toplanma aşamasından zeytinyağı oluşuna kadar bütün aşamaları gözlemleme şansımız olunca gönlümüz rahat bir şekilde Zeytinyağı tüketir olduk. Ve tabii ki en kalitelisini tüketiyoruz doğal olarak.
Sonuç olarak zeytinyağını güvenebileceğiniz kişilerden, birinci elden yani üretim bölgesindeki kişilerden almanızı tavsiye ederim. Böylelikle hem birbirine karıştırılarak elde edilmiş orta kaliteli yağlardan, kalitesiz besin değeri olmayan yağlardan, içine değişik ucuz yağlar karıştırılmış zeytinyağlarından korunmuş olur ve SIFIR KOLESTEROLE SAHİP ORİJİNAL SAĞLIKLI BİR ZEYTİNYAĞI tüketme fırsatı bulmuş olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Zeytin Yağının Önemi” üzerine 2 yorum

  1. gül dedi ki:

    Zeytin yağı tüketmeye özen gösterelim…

  2. hatice dedi ki:

    Zeytinyağı şifadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir